Zatroszcz się o siebie i ocal swoje zdrowie – umów się na spotkanie do ginekologa i spytaj o histeroskopię

Posted on 12/09/2018 7:25am

Jednym z niepokojących sygnałów ostrzegawczych dla każdej kobiety, są nietypowe krwawienia z dróg rodnych. Jeśli masz bardzo obfite, nieregularne krwawienia miesięczne lub zdarzają u Ciebie krwawienia międzymiesiączkowe, musimy spytać swojego ginekologa o histeroskopię.
kobiece choroby
Author: Bird&Co Sp. z.o.o.
Source: Bird&Co Sp. z.o.o.
Histeroskopia – co to jest?Histeroskopia to badanie ginekologiczne macicy, a dokładniej endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej ten organ pozwala na odkrycie ewentualnych zmian patologicznych: polipów, mięśniaków, zrostów jak również guzów nowotworowych. Sprawdzony lekarz może przeprowadzić histeroskopię, kiedy występuje przypuszczenie, że badanie USG nie wystarczy do wystawienia pewnej oceny stanu zdrowia.Najczęstszą przyczyną badania jest: podejrzenie nieprawidłowości w budowie macicy, komplikacje z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem, nietypowe krwawienia, ewentualność występowania zrostów wewnątrzmacicznych.W jaki sposób ginekolog - moja strona - wykonuje badanie?Histeroskopia opiera się na wprowadzeniu do macicy nowoczesnego narzędzia zwanego histeroskopem. Narzędzie podłączone jest do monitora, dzięki temu ginekolog - (hipokrates-olesnica.pl/ginekolog/) potrafi skutecznie odczytać obraz z kamery i zbadać jamę macicy. Zależnie od stanu pacjentki stosuje się histeroskopię: diagnostyczną, zabiegową oraz operacyjną. Badanie diagnostyczne jest najmniej inwazyjne i może odbyć się bez uprzedniego znieczulania i badań laboratoryjnych. Histeroskopia zabiegowa, jak sam nazwa określa, wiąże się z przeprowadzaniem zabiegu, który odbywa się przy użyciu właściwych mikronarzędzi. Histeroskopia zabiegowa pozwala na pobranie materiału do badania histopatologicznego, pozbycie się drobnych mięśniaków czy polipów.

kobieta
Author: NANTES
Histeroskopia operacyjna jest stosowana, gdy powinniśmy zlikwidować okazałe zmiany patologiczne, na przykład liczne mięśniaki czy polipy endometrialne.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu i po wykonaniu wcześniejszych badań laboratoryjnych.

Gdzie można przeprowadzić histeroskopię?
Zabieg możemy przeprowadzić w swoim mieście. Jeżeli nie mamy zaufanego ginekologa, wystarczy, że wspomożemy się Internetem, wpisując przykładowo „ginekolog Bielsko-Biała” (poznaj tutaj) i wybierzemy się na wizytę do lekarza, który najbardziej nam pasuje. Pamiętajmy, jeżeli pojawiają się u nas niepokojące objawy, szybko umówmy się do lekarza.

Tags: endometrium, badania, znieczulenie, pacjentki