Z jakiego powodu polski sejm wprowadził znaczne zredukowania dla posiadaczy aptek?

Posted on 27/07/2021 8:15am

Czy wiesz, że do niedawna posiadanie oraz utrzymywanie własnego sklepu z medykamentami było tak korzystne finansowo, iż wywołało to to, iż w niektórych większych miejscowościach powstało ich tak dużo, iż idący ulicą ludzie co chwilę mogli zobaczyć nadruk z kojarzącą się z medykamentami nazwą.


Zmiany wprowadzone poprzez krajowy rząd zrobiły, iż właścicielami takiego marketu jak apteka nie mogą już zostać przedstawiciele odmiennych niż farmaceuta fachów.
Co to oznacza dla zwykłych osób? Na pewno większa liczba aptek (jeszcze więcej) mogłaby teoretycznie symbolizować bardziej znaczącą konkurencję na niniejszym rynku. To natomiast winno było wpływać na finalną cenę pojedynczych lekarstw. Należy żałować, że taki wariant rozumowania okazał się być nieco bezkrytyczny, ponieważ nie uwzględniał różnych istotnych dla posiadaczy wspomnianych punktów sprzedaży czynników tego typu jak cena wynajmu lokalu czy odmienne koszty kierowania takiej firmy. To już nie czasy, gdy aptekarze mieli w swojej palecie jeszcze takowe towary jak piwo czy też mleko. A tak faktycznie było jeszcze 100 wiosen wstecz.


apteka
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com


Jednak wspomniana wyżej korekta to nie wszystko. Ograniczenia tyczą się również ilości aptek, które może równocześnie mieć jedna osoba.
Czy to dobrze dla zwykłego klienta? Wspomniane wyżej pomniejszenie konkurencyjności i tak nie posiadało wpływu na ostateczną wycenę pojedynczych lekarstw, gdyż stawki były oparte na bazie należności dyktowanych przez składnice, a te stosowały się natomiast do cen sugerowanych przez producentów. Pozostałymi słowami każda apteka i tak musiała niejako podporządkować się do kosztów dyktowanych przez odmienne firmy.

Tags: żel, ludzie, produkt, osoba