W jaki sposób musi wyglądać leczenie z narkomanii i dlaczego dobra terapia jest istotna?

Posted on 03/11/2021 3:25pm

Narkomania jest to uzależnienie od narkotyków. Może dotknąć ludzi w każdym wieku, którzy nie mogą zrezygnować z potrzeby nieustannego przyjmowania odurzających substancji. Działają całkowicie na odwrót – ciągle zwiększają ich porcje, by odczuwać lepsze efekty, co może doprowadzić do śmierci.


Nasza placówka trudni się leczeniem narkomanii i resocjalizacją osób uzależnionych.

pacjent w rozmowie ze specjalistą
Author: Mike Renlund
Source: http://www.flickr.com
Leczenie narkomanii składa się z kilku stadiów. Pierwszym z nich jest oczywiście postawienie właściwej diagnozy przez rozpoznanie ustalonych wskaźników potwierdzających uzależnienie (dodatkowe informacje) konkretnej osoby- moje źródła. Są to m.in. głód narkotykowy, brak kontroli nad własnym życiem, kontynuowanie brania groźnych specyfików mimo świadomości ich niesprzyjającego oddziaływania, zespół abstynencyjny po ich odrzuceniu albo zupełna obojętność na inne sfery codziennego funkcjonowania.

W początkowym etapie leczenia trzeba przeprowadzić detoks, który uwolni osobę uzależnioną od następstw brania środków odurzających. Jest to początek ciężkiej drogi, która wymaga wsparcia medycznego, albowiem może nastąpić szereg uciążliwych dla pacjenta objawów - w tym drżenie rąk, pocenie się, nudności, urojenia wzrokowe oraz słuchowe, wzrost ciśnienia tętniczego lub nawet stany lękowe albo depresja (przeskocz do serwisu leczenie depresji wrocław) doprowadzająca do samobójstwa. Odtruwanie w domu mogłoby być wyjątkowo nierozważne, gdyż osoba uzależniona nie może być pozostawiona sama sobie.

grupa szkoleniowa
Author: Sterling College
Source: http://www.flickr.com
Już od tego momentu wymaga kontaktu z psychologiem, który daje jej poczucie bezpieczeństwa i chociaż w małym stopniu zmniejsza poczucie dyskomfortu. Kolejnym stadium jest terapia, której czas zależy od realizowanego programu, natomiast ostatnim krokiem jest readaptacja społeczna, która powinna pomóc powrócić osobie uzależnionej do normalnego funkcjonowania bez brania środków psychoaktywnych.


Pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia jest sama chęć uzależnionego do zaprzestania nałogu. Nie jest to łatwy proces, ponieważ narkomania doprowadza do zmian w psychice, osłabienia woli, degradacji w społeczeństwie oraz wielu innych trudności, z którymi należy sobie poradzić. Jednak trzeba dołożyć wszelkich wysiłków, bo skala uzależnienia od narkotyków ciągle wzrasta wciągając w nie coraz młodsze osoby, którym trudno jest potem normalnie żyć.

Tags: narkotyki, nałóg, substancje, odstawienie