To schorzenie może ci zagrażać! Jak rozpoznać oznaki boreliozy?

Posted on 25/09/2019 9:25am

Dowiedz się, w jaki sposób możemy zarazić się chorobą oraz jakie objawy świadczą o jej rozwoju. Dowiedz się, jak nie pominąć pierwszych oznak boreliozy. Chociaż ich rozmiar nie zapowiada wagi kłopotu, kleszcze są w stanie przekazywać boreliozę - zakaźną i nadzwyczaj groźną chorobę, wywołaną poprzez mikroorganizmy przynależące do rodziny krętków.

kleszcz
Borelioza jest to choroba zakaźna wywołana przez Borrelia burgdorferi, mikroby z rodziny krętków. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj na skutek ukąszenia przez kleszcza (zdarza się, że boreliozę przenoszą również pchły czy też komary). Na skutek kontaktu z krwią bakterie przechodzą do organizmu człowieka, lokalizując się później w skórze, ścięgnach, ścianach naczyń krwionośnych bądź tkance nerwowej - gdzie znajdę kropelki na kleszcze. Borelioza może rozwijać się u człowieka w 3 fazach. W miarę postępowania infekcji objawy poszerzają się od miejscowych na skórze wokół ukąszenia, do ogólnych, dotykających całego ustroju.Symptomy boreliozy - zaczyna się od rumienia. Rumień wędrujący jest to zaczerwienienie wokół punktu ugryzienia, pojawiające się od jednego tygodnia do max 3 tygodni od momentu ugryzienia. Zdarza się, że rumień tyczy się również innych miejsc - wtenczas konieczne będą dodatkowe badania, umożliwiające trafne postawienie diagnozy. Kiedy po ukąszeniu kleszcza pojawi się alarmujące zaczerwienienie koniecznie zgłoś się do lekarza - im wcześniej podejmiesz kurację, tym kuracja będzie łatwiejsza. Zdarza się, iż pomimo rozwoju boreliozy zarumienienie jest bardzo nieczytelne, bądź nie ma go wcale. Dlatego ważne, żebyś poznał inne objawy tej choroby.

Kleszcz na ręce
Po czym jeszcze można poznać oznaki boreliozy? Rozwojowi boreliozy mogą również towarzyszyć mniej specyficzne dolegliwości, takie jak: szmery w uszach, wrażenie zimna, skurcze mięśni, zaburzenia pamięci, długotrwałe zmęczenie i inne. Borelioza może mieć specyficzne symptomy (rumień wędrujący) bądź wywoływać dolegliwości, jakie mogą być powiązane z wieloma innymi chorobami. Przeto wszelkie niepokojące oznaki pojawiające się po ukąszeniu kleszcza winny być skonsultowane z medykiem. Powinno się wykorzystywać preparaty na kleszcze (dezodoranty, kropelki na kleszcze).

Tags: mięśnie, choroba, Borelioza, człowiek