Problemy u dzieci – terapie, efektywność

Posted on 03/02/2022 7:45am

W 2011 w kinach panował film „Jak zostać królem”, który dochrapał się paru Oscarów i ogromnego uznania na całym globie. Opowiadał on historię monarchy brytyjskiego Jerzego VI, mającego uciążliwą wadę wymowy. Wstydząc się mówić przed milionami swych obywateli, władca postanowił wynająć logopedę. terapia jąkania okazała się sukcesem i królowi udało się opanować uciążliwe jąkanie.

Mowa
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Logopeda z filmu czerpał z własnej intuicji. W czasie minionych dziesięcioleci wiedza medyczna i psychologiczna zrobiły znaczący postęp i obecnie do wyboru jest mnóstwo opcji terapii problemów z jąkaniem u osób starszych i dzieci. Zostały podzielone na 3 kategorie, przypatrzmy się im dokładnie, sprawdź: pierwszej kategorii klasyfikuje się analiza jąkania, czyli wykorzystanie nagrań osoby z wadą wymowy, by uświadomiła sobie swoją wadę i próbowała ją zwalczać. Kolejny sposób to metoda cienia, w której jąkający stara się kopiować tonację mówienia logopedy, powtarzając za nim wyczytywane wyrazy. Bardziej zaawansowana jest metoda Frazera, w której badacz sformułował wskazówki dla ludzi z wadą, potrafiące po jakimś czasie stosowania zlikwidować wadę.

To znakomity pomysł, aby przestudiować prezentowany materiał, gdyż pozostałe nasze serwisy posiadają podobne treści, które pochłoną Cię totalnie.

Finalną techniką z tej grupy jest technika Froeschelsa, nakazująca leczonemu, by zuł podczas rozmowy i starał się o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na wymowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Kolejną kategorię otwiera technika Gutzmana, czerpiąca trochę z prób oddechowych dla aktorów i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś bazuje na odpowiednich pauzach i intonacjach trudnych wyrazów, tak samo jaksposób Schwartza. Technika startu mowy skupia się na dobrym napinaniu narządów mowy. Nieco inaczej do sprawy podchodzi technika, gdzie zaleca się jąkającemu wyśpiewywanie słów – wtedy wada zanika.

W końcowej kategorii jest trening negatywny, czyli powtarzalne symulowanie jąkania, które w końcu pozwoli je zlikwidować. leczenie jąkania może zawierać także różnego rodzaju leki uspokajające i rozluźniające, ale efekt nie jest trwały. Najbardziej kwestionowaną metodą jest hipnoterapia.

Zobacz więcej: .

Co począć, kiedy potrzebny jest nam logopeda albo neurologopeda? Najłatwiej skorzystać z internetu i wpisać do Google zdanie np. „logopeda Warszawa” i dobrać z bogatej listy ofert.

Tags: Internet, Filmy, terapie, trening, Leczenie