Okoliczności powstawania modzeli oraz odcisków, sposoby przeciwdziałania ich powstawaniu

Posted on 18/07/2019 7:28am

Długie noszenie za ciasnego obuwia, chodzenie na wysokim obcasie albo bez skarpetek często powodują wystąpienie na skórze stóp różnych odcisków albo zgrubień. Skóra w podrażnianych miejscach zaczyna się zmieniać, naskórek twardnieje i zamiast się łuszczyć, to tworzy się coraz grubszy.

zdrowe stopy
Author: Al Lloyd
Source: http://www.flickr.com
Na początku mogą będą po prostu nieco niewygodne, jednak nie coraz bardziej doskwierają, w pewnym momencie nie pozwalając na normalne funkcjonowanie. Początkowy etap takich dolegliwości nazywa się modzelami, są to zwyczajnie złuszczające się - http://www.studiostomatologiczne.pl/ - fragmenty skóry które powstają w wyniku podrażnień. Jeżeli wewnątrz modzela wytworzy się gruby rdzeń, to stan taki nazywany jest odciskiem. Komórki naskórka podczas chodzenia są wgniatane coraz bardziej, tworząc grubiejący stożek - jeśli nie przerwie się tego, to po pewnym czasie może nastąpić sytuacja, kiedy pojawią się kłopoty z chodzeniem. Jeżeli odcisk będzie położony zbyt blisko nerwów w stopie, to może stać się niezwykle bolesny i uciążliwy.

nogi
Author: Natasia Causse
Source: http://www.flickr.com
Najlepszą metodą na zapobieganie modzelom i odciskom jest właściwa profilaktyka. Wygodne buty, unikanie wysokich obcasów i zakładanie skarpet w dużym stopniu zabezpieczają przed ich tworzeniem się. Jeśli jednak już się zrobią, to pamiętać trzeba o tym, żeby odpowiednio szybko się z nimi rozprawić. Sposobów na usuwanie odcisków jest parę, wiele z nich z powodzeniem można wykorzystać w domowych warunkach (więcej info na ).
Niezwykle skuteczny jest kwas salicylowy, po zmiękczeniu nim zrogowaciałej skóry można ją spróbować usunąć przy pomocy pumeksu. W żadnym wypadku (rehabilitacja kolana wrocław) nie można używać do tego ostrzejszych narzędzi, typu nożyczki czy noże, gdyż stać się to może przyczyną jakiegoś zakażenia. Bardzo dużą skuteczność ma również preparat na odciski (dodatkowe info), zrobiony na kwasie salicylowym i dostępny w każdej aptece. Preparaty takie mają formę kremów, plastrów albo maści i stosuje się je punktowo na chore miejsca. Jeśli leczenie w domu nic nie będzie pomagać, to niezbędne może być udanie się na wizytę do specjalisty chirurga, który sprawnie zajmie się ich usunięciem.

Tags: skóra, buty, kremy, modzele