Na czym polega zabieg wazektomii, komu jest zalecany i kto może się jej poddać?

Posted on 06/06/2022 10:46am

Jedną z najbardziej znanych form antykoncepcji jest męski substytut podwiązania jajowodów wykonywany u kobiet. Technika ta jest błędnie łączona z kastracją, ponieważ w przeciwieństwie do niej, efekty przeprowadzenia zabiegu wazektomii są zazwyczaj odwracalnie.
wazektomia
Author: Katherine Lim
Source: http://www.flickr.com


internecie


Metodę tę wybierają panowie, którzy z różnorodnych względów nie powinni albo nie mogliby już mieć swoich dzieci.

Jeżeli wczytujesz się w ten artykuł to znaczy, że wątek Cię niezwykle zaciekawił - wejdź na odnośnik do strony psycholog dla par wrocław, a odnajdziesz równie atrakcyjne informacje.

Trzeba także podkreślić, że wazektomia należy do bezpiecznych procedur antykoncepcji. To urologiczny oraz mikrochirurgiczny zabieg, który polega na przecięciu nasieniowodów. Powoduje to zakłócenie przekazywania plemników. Zazwyczaj wazektomię przeprowadza się bez użycia skalpela przy użyciu pojedynczych nakłuć. Opisywany zabieg przebiega przy znieczuleniu miejscowym, z tego też powodu w ogólnej opinii uważany jest za zabieg bezbolesny. Podczas jego trwania nasieniowód jest nakłuty albo nacięty, by później nałożone były tytanowe klipsy. Odległość między takimi klipsami wynosi zaledwie parę minimetrów. Najistotniejszą częścią tej operacji jest wycięcie kilkumilimetrowego odcinka nasieniowodu i przeprowadzenie tzw. mikrokoagulacji ujść kanalików.


Finalną decyzję dotycząca poddania się operacji należy dokładnie przemyśleć. W najmniejszym wypadku nie powinno się jej podejmować w sytuacji kryzysowej albo stresowej, zatem m.in. takiej jak choroba, problemy pieniężne albo narodziny potomstwa. Przed samym zabiegiem koniecznie trzeba przeprowadzić morfologię krwi oraz antygenu HBS. Powikłania po przeprowadzeniu operacji są stosunkowo rzadkie, gdyż wazektomia jest zabiegiem uznawanym za bezpieczny. Którekolwiek kłopoty dotyczą wyłącznie paru procent mężczyzn.
Komplikacje te mogłyby wystąpić tuż po wykonaniu zabiegu lub po dłuższym okresie czasu. Należy powstrzymać się od współżycia seksualnego, aż do momentu zagojenia się ran. Może to zająć od paru dni do ok. 2 tygodni.

Tags: stres, mowa, kłopoty