Możliwość wykupienia lekarstw generycznych

Posted on 05/12/2017 1:22pm

Krajowy rynek farmaceutyczny, biotechnologiczny i technik medycznych jest ogromny. Dużą część wyrobów zajmują zamienniki, a blisko połowa to Produkty innowacyjne. Pozostała część to medykamenty oferowane bez recepty, w tym suplementy Diety.


Krajowy rynek farmaceutyczny, zdominowany jest przez zamienniki.


basen
Author: domzdrowia.pl
Source: http://www.domzdrowia.pl


Pacjenci są przyzwyczajeni do krajowych produktów, a na ich powodzenie wpływa przede wszystkim cena. Większość kupujących leki to ludzie starsi, jakich niejednokrotnie nie stać na kupowanie kosztownych lekarstw, a dzięki zamiennikom mogą zrealizować receptę.


Pod pojęciem lekarstwa generycznego, kryje się wytwarzany w Polsce specyfik odtwórczy, czyli ta sama substancja czynna, którą mieści oryginał. Odpowiada ona w taki sam sposób na terapię terapii chorego. Tym bardziej że leki generyczne, równie jak nowatorskie, znajdują się na liście lekarstw refundowanych.


Na obowiązującej refundacyjnej liście specyfików znajdują się zarówno leki autentyczne, jak i substytuty. Bardzo często dopłacenie pacjenta do leku autentycznego jest jednak wyższa aniżeli do takiej samej substancji, tej samej porcji, tej samej wielkości opakowania medykamentu generycznego. Tańszy zamiennik jest lekarstwem, jak jakikolwiek inny. Zawiera całkowicie taką samą substancję leczącą, co jego kosztowny odpowiednik, spełnia te same wymagania jakościowe, a jednak kosztuje mniej. Jego niska cena wynika przede wszystkim z tego, że wytwarzany jest przez wielu producentów, jacy konkurują na rynku. Producenci mogą sprzedawać go taniej, bo nie musieli przeprowadzać kosztownych badań związanych z wynalezieniem, zarejestrowaniem i promocją specyfiku. Uczyniła to firma, która farmaceutyk odkryła, przebadała i zarejestrowała. Dzięki temu wytwarzała go jako wyłączna pod ochroną patentową przez około 20 lat. Gdy ochrona
patentowa ustaje i pojawiają się inni producenci, firma nadal próbuje utrzymać wysoką cenę własnego wyrobu, stąd wynikają sprzeczności w opłatach.


Każdy aptekarz posiada obowiązek zawiadomić nabywającego o istnieniu tańszego generyka lekarstwa, jaki widnieje na recepcie. Dla wielu osób nabycie zamiennika jest jedyną możliwością na kontynuowanie terapii.

Tags: Diety, Produkty, leki, produkt