Kontuzja kolana? W powrocie do sprawności konieczna jest ci rehabilitacja stawu kolanowego

Posted on 10/07/2019 7:29am

Kontuzje kolana są niezwykle bolesne, a dodatkowo bardzo często potrafią wyłączyć z większej aktywności sportowej. Dlatego tak ważne jest, aby z miejsca iść do ortopedy i wszcząć właściwe leczenie, by szybko wrócić do pełnej sprawności, szczególnie gdy sport jest niesłychanie ważną sferą naszego życia. Poza lekarstwami – na ogół przeciwbólowymi bądź przeciwzapalnymi - zasadnicza jest rehabilitacja stawu kolanowego.

Rehabilitacja po wypadku
Rehabilitację należy zacząć jak najwcześniej, by nie pozwolić na zanik mięśni. Nawet, jeżeli lekarz musiał unieruchomić nogę, możemy wykonywać ćwiczenia izometryczne. To napinanie mięśnia czworogłowego, który jest umieszczony tuż nad kolanem. Gdy pozbędziesz się unieruchomienia, zakres ćwiczeń, jakie można wykonywać, będzie zdecydowanie większy. Na początku dobrze jest rozpocząć od sukcesywnego zginania kolana, jednak nie forsujmy się za mocno.Lepiej jest poprawiać swoją sprawność niewielkimi kroczkami, nie zaś od razu rzucać się na głęboką wodę, w ten sposób jedynie sobie szkodząc.

Jeżeli nie chcesz, żeby uciekły Ci inne tego rodzaju informacje tyczące się omawianego tu zagadnienia, to kliknij i więcej zobaczysz w treści (http://as-med.com.pl/znajdz-lekarza/neurolog/).

Kolejnym ćwiczeniem może być podnoszenie nogi – bez obciążenia, a potem np. z woreczkiem albo skarpetką napełnioną piaskiem. Można ćwiczyć aż do chwili uczucia nieznacznego bólu w mięśniach. Ćwiczenia wykonuje się w seriach, najlepiej kilka razy dziennie, nie zapominając o precyzji i nie przemęczaniu chorej nogi.

Jeśli opisywana kwestia jest dla Ciebie użyteczna, przeczytaj ponadto więcej szczegółów dietetyk oborniki śląskie tu - te informacje także nie mogą pozostać pominięte.

Rehabilitacja stawu kolanowego to także szereg zabiegów realizowanych w poradni rehabilitacyjnej. Jednym ze szczególnie popularnych jest krioterapia, czyli oziębianie nogi, aby zlikwidować ból i stan zapalny. Innym zabiegiem jest pole elektromagnetyczne, przykładane do chorego miejsca, co również zmniejsza obrzmienie i uczucie bólu.

rehabilitacja
Author: Rose Physical Therapy Group
Source: http://www.flickr.com
Prądy interferencyjne to natomiast rodzaj prądów – jakie zabiegi będą dla nas najlepsze? O tym decyduje doktor, ponieważ nie każdy zabieg można zastosować, gdy na przykład mamy śruby w kolanie, konieczne do utrzymania jego stabilności, które prawdopodobnie będziesz mieć całe życie. Bolesne kontuzje nóg przydarzają się nie tylko ludziom uprawiającym sport, mogą trafić się wszystkim. Jeżeli i tobie przyszło się zmierzyć ze stłuczeniem, naderwaniem mięśnia lub skręceniem, najpierw skonsultuj z ortopedą, a potem ściśle stosuj się do zaleconej przez niego rehabilitacji, by niewielka przypadłość nie zamieniła się w poważniejszy kłopot.

Tags: ćwiczenia, ból, mięśnie