Jakie są rodzaje badań nieniszczących? Jakie z nich możemy wyróżnić? Jakie powinniśmy stosować?

Posted on 20/04/2019 7:58am

Jedną z najbardziej znanych metod badań NDT (czyli nondestructive testing - nieniszczące badania) są badania penetracyjne pt. Wykorzystuje się je do badań konstrukcji metalowych, ale również niemetalowych. W praktyce nie powinno się tego stosować do badań materiałów porowatych. Badania pt wykorzystują zjawisko włoskowatości, co oznacza kapilarność, które polega na przenikaniu cieczy w głąb wąskich i niezbyt prosto dostępnych przestrzeni oraz wypełnianiu ich, chociaż ma miejsce jednocześnie siła ciężkości. Stosuje się w nich penetranty, jakie można zastosować na całej długości spoiny, powinny one dostać się w otwory powierzchniowe.


laboratorium
Author: Iqbal Osman
Source: http://www.flickr.com
Po upływie określonego czasu na badanie, powinno się usunąć zbędny penetrant z powierzchni pozostawiając go jedynie w otworach. Odkrycie oraz oznaczenie wad zewnętrznych, które wnikają w głąb badanego elementu, jesteśmy w stanie uzyskać za pomocą używania odpowiednich wywoływaczy lub dodatków fluorescencyjnych w zastosowanych penetrantach. Najbardziej znaczną korzyścią robienia tego typu badań jest prosty, mało skomplikowany i niewymagający znacznego wysiłku sprzęt do zastosowania. Łatwe jest też pozyskiwanie oceny wskazań. W okresie interpretacji wyników badań penetracyjnych, warto zwracać baczną uwagę na wartość badanego komponentu, jaka nie może być za bardzo wysoka, a jednocześnie na zniszczenia które powstały na jego powierzchni ().

Kiedy będziesz zdania, że znajdujący się w tym serwisie artykuł jest wartościowy, kliknij tu, a przeczytasz więcej rehabilitacja stawu kolanowego analogicznych materiałów!eksperyment
Author: Karen Mardahl
Source: http://www.flickr.com
Czynniki tego rodzaju są w stanie niezbyt korzystnie wpływać na analizę wyników. Konieczne jest również, aby to badanie było przeprowadzane przed badaniami magnetyczno-proszkowymi i ultradźwiękowymi taką metodą, że w nieciągłościach nie wytworzyły się zużycia materiału. Niezwykle ważne są także badania twardości, np. metodą Vickersa. Odnosi się to do tego, że dociskamy wgłębnik w kształcie ostrosłupa prawidłowego w próbkę metalu.

Czy ekscytuje Cię taka kwestia? Jeżeli tak, to kliknij ten link i zdobądź pomocne info (http://podologmarcinkowska.pl/) też na podobnej witrynie.

Odmienny sposób pomiaru twardości - metodą Rokwella polega na dwustopniowym wciskaniu w badaną próbkę wgłębnika, jaki ma kształt stalowy. Może też być diamentowy stożek o kącie rozwarcia stu dwudziestu stopni. Tego typu metody są sprawdzone i najlepiej je wykorzystywać, by liczyć na najlepsze rezultaty. Co prawda powstają pozostałe sposoby, niektóre są zaś testowane, jednakowoż lepiej zaufać pewnym sposobom (oficjalne źród).

Tags: sprzęt, badania, wyniki, próbka