Jakie choroby oczu leczymy laserem?

Posted on 29/05/2019 7:18am

Zaćma i jaskra: te dwie ciche choroby oczu z początku przebiegają niezauważone.


Nie sprawiają bólu ani dużego dyskomfortu. Mogą jednak doprowadzić do utraty wzroku, jeżeli nie zostaną w porę zdiagnozowane i nie będą leczone.


Jednakże większość Polaków nie chodzi systematycznie na okulistyczne badania nawet w wieku niepodniesionego ryzyka zachorowania, zatem po czterdziestce. Początkowe próby robiono już w latach 60. minionego wieku, jednak dopiero 20 lat potem zaczęto coraz powszechniej użytkować laserów do zabiegów okulistycznych. Dzisiaj trudno byłoby sobie wyobrazić sobie bez lasera chirurgię oka. Jest on aseptyczny, dokładny i niesłychanie szybki. W ułamku sekundy likwiduje komórki na które został nacelowany – zniszczona tkanka zwyczajnie wyparowuje. Nie ma krwi, żadnych defektów sąsiednich tkanek. Możemy nim korygować wady wzroku, leczyć zaćmę, jaskrę oraz choroby siatkówki. W dodatku do uskutecznienia zabiegu najczęściej starczy znieczulenie oczu za pomocą kropli.


zdrowie - fotografia
Author: Adam Mirowski
Source: http://www.flickr.com
W zależności od typu zabiegu i części oka, która ma zostać mu poddana, stosuje się lasery o różnej długości fal. Laserowa korekcja wzroku należy do zabiegów bezpiecznych (niebezpieczeństwo powikłań to około 1 proc.) oraz nadzwyczaj efektywnych, albowiem pomaga 90 proc. chorych, jacy do takiego zabiegu się zakwalifikują. Zabieg taki w dużym stopniu pocienia rogówkę i takie oko będzie bardziej podatne na urazy, w razie urazu rogówka może pęknąć.


Ponadto laserowa korekcja wzroku nie gwarantuje sokolego wzroku już do kresu życia, gdyż po czterdziestce, kiedy SPAda zdolność oczu do akomodacji, mogą być konieczne okulary (rajsoczewek.pl/przeciwsloneczne?filtr=10000,13) do czytania.

Tags: SPA, zaćma, Pacjent, wady