Jak zaopatrzyć domową apteczkę?

Posted on 15/09/2022 7:32am

W każdym domu powinna być apteczka, z jakiej możemy skorzystać gdy mamy taką konieczność. Naturalnie lepiej, aby tak nie było, lecz nieduże wypadki i niespodziewane przypadłości mogą przytrafić się każdemu – i dzieciom, i osobom starszym.


tabletki
Author: whatleydude
Source: http://www.flickr.com


Czy będzie to nagły ból głowy, draśnięcie czy zdarte kolano – za każdym razem dobrze być gotowym. Co w takim razie musimy kupić, aby nasza apteczka była dobrze zaopatrzona?


Przede wszystkim są to leki na nadmieniony ból głowy. Każdy ma swoje sprawdzone tabletki, a gospodyni domu doskonale orientuje się, co biorą domownicy, zatem nie będzie mieć trudności z wyborem należytych tabletek. Jednym bowiem pomaga paracetamol, innych natomiast ratuje tylko ibuprofen. Dobrze też zaopatrzyć się w tabletki przeciwbólowe w formie musującej, które mają szybsze działanie oraz zapewniają ekspresową ulgę. Tego typu leki są przydatne również podczas przeziębienia, ponieważ najczęściej mają też działanie przeciwgorączkowe. Do apteczki musimy włożyć coś na kaszel, ból gardła albo katar, gdyż to powszechne symptomy przeziębień. Na gardło dobre będą tabletki do ssania albo preparaty do płukania, na kaszel syrop, najlepiej taki, jaki będzie pomocny i w kaszlu suchym, i w kaszlu mokrym, na dolegliwości nosa natomiast idealne będą krople. Jednak nie zapominajmy, aby nie używać ich dłużej niż tydzień, gdyż nie są dobre dla nosa. Do kolejnej grupy koniecznych leków należą medykamenty na choroby brzuszne, między innymi niestrawność lub zgagę. Poza lekarstwami z apteki przydadzą się też zioła, jakie pomagają w mniej zaawansowanych dolegliwościach. W apteczce muszą także znajdować się środki opatrunkowe, zwłaszcza wtedy, gdy mamy pociechy. Zadraśnięcie czy skaleczenie nożem może przydarzyć się każdemu, dlatego będąc w aptece kupmy wodę utlenioną bądź inny środek do dezynfekowania ran i plastry. Do ich przemywania bądź do oka, do jakiego wpadło ciało obce, niezbędna będzie sól fizjologiczna. Przyda się również bandaż oraz opaska elastyczna.
Z tak zaopatrzoną apteczką będziemy przygotowani na każdą ewentualność. Plastrem szybko zakleimy zdarte kolano, a krople do nosa pomogą nam w katarze. Taką apteczkę możemy też wziąć ze sobą na wyjazd, aby nie poszukiwać apteki, gdy jednemu z członków rodziny darzy się drobna dolegliwość.

Tags: apteki, leki, kaszel, preparat