Jak poznać ostre zapalenie trzustki i do czego może zaprowadzić ta choroba?

Posted on 20/02/2019 7:38am

Główną rolą trzustki jest produkcja insuliny, dzięki której do komórek dostaje się glukoza, stanowiąca bogactwo energii niezbędnej im do życia. Poza tym trzustka produkuje enzymy trawiące cukry, białka oraz tłuszcze.


Również w przypadku narządu jakim jest trzustka choroby są niezwykle groźne.


Warsztaty, robienie chleba
Author: ZnaneNieznane.pl
Source: ZnaneNieznane.pl


Do częstych chorób trzustki zalicza się ostre i przewlekłe zapalenie, torbiele, kamica, rak części zewnątrzwydzielniczej i nowotwory części wewnątrzwydzielniczej - trudna choroba trzustki. W tym artykule postaramy się w skrócie omówić jedną z wymienionych chorób. Co zatem może być przyczyną ostrego zapalenia trzustki?
Przyczyną tej choroby są problemy układu żółciowego i alkoholizm (czasem też świnka, nadczynność przytarczyc, stosowanie niektórych lekarstw oraz pigułek antykoncepcyjnych przy hiperlipidemii). Choroba ta daje swe oznaki uciążliwymi bólami w nadbrzuszu, jakie promieniują na plecy. Opisany ból spowodowany jest przytkaniem ujścia przewodu trzustkowego przez kamień. Pojawia się nagle i można go określić jako stały oraz uporczywy. Brzuch jest napięty, wzdęty oraz tkliwy. Chorobie towarzyszą nudności i wymioty, będące najczęściej skutkiem odwodnienia organizmu oraz zaburzeń elektrolitowych - wejdź na Ponadto, tętno chorego przyspiesza do 100–140/min. Chory nierzadko poci się, a jego temperatura rośnie powyżej 38°C.


W omawianym przypadku ostrego zapalenia trzustki uwalniane toksyny oraz enzymy pogarszają stan chorego, co nierzadko prowadzi do niewydolności krążeniowo-oddechowej, a niekiedy nawet do bardzo opornego na Leczenie wstrząsu z niewydolnością nerek. Należy pamiętać, iż owe zagrożenia wpływają na konieczność dłuższego pobytu w szpitalu.

Tags: alkohol, czas, Leczenie, problemy, ciała