Farmaceutyki jako pomoc

Posted on 01/10/2021 7:22am

Nie ma lekarstw obojętnych dla zdrowia. Lekarstwa mają możliwość być pomocą, jednak mogą też zagrażać życiu. Choć farmaceutyki na receptę są bardziej groźne, to doktor decyduje o dawce i należy mu zaufać.


Leki bez recepty są łatwo dostępne i wielu osobom wydaje się że można je konsumować jak słodycze. Wielokrotnie sięgamy po nie bez zastanowienia. Nic dziwnego, że potem dochodzi do skomplikowań z powodu nadużycia. Nie oznacza to jednakże, że mamy się ich wystrzegać, przyjmujmy je zachowując zdrowy rozsądek. Nie ma mieszanek na tyle genialnych, które działałyby wybiórczo.
(ogólnie o lekach)
Author: Laurie Sullivan
Source: http://www.flickr.com


Polacy wiodą prym w rankingu światowym jeśli idzie o zażywane lekarstw uśmierzających ból.

Czy poszukujesz nowych informacji na prezentowany wątek? Jeżeli tak, to przenieś się do źródła, gdzie znajdziesz ważne wiadomości, które zapadną Ci w pamięć na długo.

Panie stosują leki przeciwbólowe dwa razy częściej aniżeli mężczyźni. Dotyczy to zarówno lekarstw sprzedawanych bez recepty jak i zalecanych przez lekarza.


Lekarstwa przeciwbólowe są wytwarzane w różnych formach. Od tego między innymi zależy okres, po którym zaczynają działać. Iniekcje działają najprędzej, bo niezależnie od tego, czy są podane domięśniowo, czy dożylnie, ekspresowo łączą się z krwią. W zależności od typu farmaceutyku mogą obniżać reakcje psychomotoryczne na parę, lub kilkanaście godzin.


Czopki doodbytnicze aplikuje się je, kiedy zależy nam na odciążeniu przewodu pokarmowego, szczególnie żołądka. Substancja czynna trafia przez błonę śluzową jelita, łączy się z krwią i rozchodzi się po całym organizmie. Tabletki musujące działają w krótkim czasie po zażyciu, bo substancja zdrowotna w płynie prędko przedostaje się do krwi i razem z nią dochodzi do systemu nerwowego.

Jeśli po zapoznaniu się z tym tekstem uważasz, że warto byłoby szerzej poznać to zagadnienie, to ponadto zerknij tutaj oczyszczacz powietrza dla alergików.

Na aktywność tabletek doustnych czeka się dość długo.


Leki w formie płynnej przeważnie podaje się dzieciom. Istnieją jeszcze plastry, jakie stosuje się przy ostrych, względnie przewlekłych cierpieniach, w chorobach nowotworowych. Zasada ich działania jest prosta i równocześnie genialna.


Substancja czynna wchłania się stopniowo przez skórę do naczyń włosowatych, skąd przenika do krwiobiegu w dawce najmniejszej z niezbędnych do wytrzymania bólu. Komórki skóry zabezpieczają organizm przed przedostaniem się w jednym okresie zanadto dużej porcji substancji aktywnej.

Tags: dom, żel, czas, ból