Endodoncja - leczenie w sposób kanałowy. Jakie rzeczy warto na ten temat mieć pojęcie?

Posted on 13/04/2019 8:35am

Leczenie endodontyczne, mocniej znane dla zwykłego człowieka jako leczenie typu kanałowego, to zabieg dentystyczny, który posiada za zadanie "odebrać" nasz ból, kiedy uratowanie zęba nie jest w ogóle już możliwe - tak w skrócie istnieje możliwość powiedzieć, czym jest endodoncja.
kieliszki
Author: Rosendahl
Source: Rosendahl


Jednakże jak to zazwyczaj bywa, czasem krótka definicja nie jest w stanie oddać prawdziwego charakteru konkretnego przedmiotu, czy też czynności, dlatego dziś po opowiadamy o tym niewiele więcej w naszym artykule.


leczenie kanałowe


Nasz pisany dzisiaj temat, czyli leczenie kanałowe, to jak można zauważyć powyżej zabieg natury stomatologicznej. Polega on na wyeliminowaniu objętych chorobą zmian w zębie (miazgi zębowej) z komory i kanałów naszego zęba, po czym dezynfekuje się go i wypełnia odpowiednim materiałem, którym to najbardziej często jest tak zwana "gutaperka". Bardzo dobrze jest też wiedzieć, że dosłownie cały zabieg przeprowadza się na znieczuleniu miejscowym, w taki sposób, że żaden ból niema prawa się ukazać. Ogólnikowo cały ten proces posiada już określone fazy, którymi są: 1. otwarcie komory naszego zęba (gdzie wyciąga się miazgę żywą lub martwą); Drugi - opracowanie kanału (bądź kanałów); 3. osuszenie tych konkretnych kanałów; Czwarty - uzupełnienie ich materiałami biozgodnymi (takiego typu jak - materiały kompozytowe, kompomerowe albo całkiem nowego typu: ormocerowe), oraz Piąty - uzupełnienie samego zęba.
ten konkretny rodzaj zabiegu poprzez bardzo dużo lat jest kojarzony z jednym z najstraszniejszych rzeczy, które to dzieją się na fotelu stomatologa, jednak w rzeczywistości w obecnych czasach ten konkretny zabieg być może nie jest niewiarygodnie przyjemny, jednak znieczulenia teraz są dużo lepsze aniżeli kiedyś i już po kilkunastu minutach zabieg może zostać przeprowadzony całkowicie bez bólu.

Tags: chory, stomatolog, sposób, wiek, dentysty