Czym są badania prenatalne oraz z jakiego względu cechują się współcześnie tak dużą popularnością?

Posted on 07/10/2021 7:54am

Kobiety w ciąży starają się najczęściej możliwie jak najlepiej dbać o własne zdrowie, jako że mają świadomość tego, że ich wybory oddziałują na zdrowie dziecka, a ono dla każdej matki jest najważniejsze. Niekiedy jednak nie wszystko jest zależne od rodziców. Bywa, że dziecko ma wady rozwojowe. Ich wykrycie umożliwiają właśnie badania prenatalne, które dzisiaj odznaczają się bardzo istotną popularnością. Z jakiego powodu?


Badania prenatalne
Author: Bird&Co Sp. z.o.o.
Source: Bird&Co Sp. z.o.o.
Oczywiście ze względu na fakt, że wielu rodziców pragnie od razu wiedzieć, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Nie bez znaczenia jest także możliwość wcześniejszego leczenia niektórych schorzeń. Ponadto, szybsze wykrycie jakichkolwiek wad daje możliwość rodzicom stosownie przygotować się na przyjście na świat dziecka, które będzie wymagało wzmożonej opieki. Rodzice mogą w tym czasie pogodzić się z sytuacją oraz szczegółowo poznać chorobę, lekarz natomiast jest w stanie zaplanować konieczne leczenie dziecka już po jego urodzeniu.

Obecnie, badanie [test rhd sanco] prenatalne dzieli się na dwa rodzaje: inwazyjne i nieinwazyjne. Badania nieinwazyjne, poza tym, że są dla dziecka bezpieczne, niestety nie dają możliwości jednoznacznie zdiagnozować występowania konkretnych wad. Są w stanie tylko przybliżyć możliwość zachorowania. W grupie tych badań znajduje się między innymi klasyczne USG ciążowe, jakie jest wykonywane wszystkim kobietom, jak również specjalne USG genetyczne. Kiedy wynik badań nieinwazyjnych nie jest zadowalający, wtedy lekarz może zalecić wykonanie badań inwazyjnych, jakie jednakże mogą wywołać pewne komplikacje. Znajdź więcej informacji w tym temacie: badanie prenatalne w klinice Gyncentrum
Nie występują one często - maksymalnie w 1% przypadków, mimo wszystko jednak badania inwazyjne wykonywane są z dużą ostrożnością i wyłącznie w przypadku obecności konkretnych podejrzeń. Są one zdecydowanie bardziej precyzyjne od badań nieinwazyjnych, w ten sposób pozwalają na zdiagnozowanie wielu wad rozwojowych. Badania prenatalne są szczególnie polecane kobietom ciężarnym, które ukończyły 35 rok życia. Dzięki tego rodzaju badaniom wykryć można na przykład zespół Downa czy niektóre z chorób metabolicznych. Nowoczesna medycyna gwarantuje kobietom ciężarnym dużo możliwości. Są one w stanie już w ciąży, upewnić się, że ich dziecko jest zdrowe, co w tym błogosławionym okresie życia ma dla matek ogromne znaczenie.

Tags: zdrowie, USG, medycyna, lekarz