Czym jest i co można zrobić w razie zwyrodnienia plamki żółtej?

Posted on 09/03/2019 7:48am

Jednym z powszechnie występujących zaburzeń wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej - przede wszystkim wśród ludzi po 50 roku życia, mieszkających w krajach wysokorozwiniętych. Czym się odznacza i jak odbywa się leczenie?


Warto wyjaśnić, czym jest sama plamka żółta. To naprawdę mały obszar,
wzrok
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
zlokalizowany w centrum centrum medyczne nowy dwór mazowiecki siatkówki oka, który u każdego człowieka pozwala na właściwe centralne widzenie oraz możliwość|stoi na straży prawidłowego centralnego widzenia i możliwości zauważania szczegółów, a także rozpoznawania kolorów. To niezastąpione w trakcie czytania, jazdy autem lub oglądania telewizji, kiedy te zdolności są bezwzględnie wymagane. Przez zwyrodnienie dochodzi do coraz większego pogorszenia widzenia pacjenta, aż całkiem straci on możliwość centralnego widzenia (korygowanie wzroku - patrz więcej) i wobec tego zdolność do wykonywania wyżej wymienionych czynności.


Zwyrodnienie postępuje powoli, a gdyż nie boli, niektórzy sądzą, że to zwyczajne psucie się wzroku. Tylko w niewielu przypadkach proces ten jest szybki. Rozróżnia się 2 typy zwyrodnień – suche oraz wysiękowe. Suche dotyka więcej ludzi oraz nie prowadzi do poważnego upośledzenia w zmyśle wzroku, a przy tym bardzo często może odnosić się do jednego oka. Zwyrodnienie wysiękowe z kolei jest bardziej niebezpieczne, ponieważ w około 90 % wywołuje utratę wzroku przez ostateczną destrukcję fotoreceptorów.

wzrok
Author: Aaron Benitez
Source: http://www.flickr.com
Test Amslera pomaga stwierdzić, czy pacjent choruje na zwyrodnienie plamki żółtej - Leczenie może spowolnić rozwój choroby, lecz najważniejsze w tym przypadku jest jej wczesne wykrycie. W suchym zwyrodnieniu daje się leki poprawiające ukrwienie oraz nakazuje się pacjentowi wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, a także zmniejszyć poziom cholesterolu. W zwyrodnieniu wysiękowym niszczy się niewłaściwe naczynia krwionośne. Są też nowe metody, które polegają na dogałkowym podawaniu lekarstw. Niestety do polepszenia widzenia nie dochodzi jednak zbyt często (proces leczenia).

Jeżeli w takim razie zauważyłeś u siebie trudności w czytaniu, masz problem z widzeniem centralnym, linie proste stają się zniekształcone, z kolei krawędzie rozmyte albo nie jesteś w stanie stosownie rozróżnić kolorów, musisz jak najszybciej pójść do okulisty, by sprawdzić, co ci dolega.

Tags: wzrok, okulista, fotoreceptor