Co to jest siatkówka oka oraz na jakie choroby jest ona narażona?

Posted on 10/05/2022 7:52am

Najważniejszą częścią oka jest siatkówka. To właśnie dzięki niej widzimy okalający nas świat. Zbudowana jest ona z mnóstwa czopków i pręcików, czyli komórek nerwowych. To one umożliwiają odbieranie bodźców świetlnych, które za pomocą nerwu wzrokowego przekazywane są do mózgu, w którym powstaje obraz.


lekarze
Author: Javier Romero Otero
Source: http://www.flickr.com


Śpij dobrze i wstań wypoczęta
Author: Tempur
Source: Tempur


Niestety siatkówka oka, podobnie jak wszystkie odmienne ludzkie organy, jest podatna na różnego typu dolegliwości, których objawami są zaburzenia widzianego obrazu. Zazwyczaj pojawiające się choroby siatkówki oka to m.in. AMD, zatem zwyrodnienie plamki żółtej, która jest chorobą niedużego obszaru środkowej części siatkówki, która jest odpowiedzialna za dostrzeganie detali na środku pola widzenia. Inną przypadłością tej części narządu wzroku jest odwarstwienie siatkówki. Choroba ta polega na oddzielaniu się siatkówki od naczyniówki, czyli części, która znajduje się wprost pod siatkówką. Schorzenie to powoduje upośledzenie wzroku i mogłaby nawet być źródłem pojawienia się ślepoty. Jeszcze inną chorobą, która (ciąg dalszy tego materiału: dużo więcej dziegielewska.eu/) mogłaby tyczyć się siatkówki oka jest otwór plamki. Ona również dotyczy centralnej, czyli najważniejszej części siatkówki. Polega ona na powstaniu w siatkówce ubytku.


Błona nasiatkówkowa to dolegliwość, która polega na wystąpieniu błony, która pojawia się w centralnej części siatkówki. Taka dolegliwość mogłaby wywoływać wykrzywienie obrazu albo sukcesywne pogorszenie się widzenia. Do kolejnych chorób siatkówki oka należy poza tym zaliczyć retinopatię cukrzycową oraz retinopatię nadciśnieniową. Obie wiążą się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych oraz są wywołane odpowiednio problemami z cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.
Złe zmiany w widzeniu rozwijają się wraz z rozwojem konkretnych przypadłości. Retinopatia cukrzycowa jest najczęściej spotykaną dolegliwością gałek ocznych. Zmiany te można wykryć jedynie za pomocą badań okulistycznych.

Tags: wzrok, oko, świat, kłopot