Co ma na celu superwizja i kto ją wykonuje?

Posted on 30/10/2021 7:31am

Jedną z form pomocy terapeutycznej, która może być stosowana przez psychoterapeutów w centrach odwykowych jest taka, która dodatkowo może rozwijać kompetencje zawodowe psychologa, który zgłosił dany problem swojemu bardziej doświadczonemu koledze.


superwizja
Author: Rio Mare
Source: Rio Mare
To on, jako superwizor, dokonuje wyboru formy prowadzenia procesu pod nazwą superwizja. Ma ona za zadanie analizę prowadzonej psychoterapii oraz koncentruje się na lepszym zrozumieniu diagnozy. Obowiązkiem superwizora jest także pomoc w zbadaniu przez psychoterapeutę przestrzeni, która jest powiązana z daną psychoterapią. Technika ta może być przeprowadzana w formie indywidualnych spotkań lub w czasie terapii grupowej.

Czy opisywany wpis jest według Ciebie godny uwagi? Jeśli tak, to bez wątpienia zaabsorbuje Cię także to wiarygodne opracowanie (https://impuls.waw.pl/) - traktuje o pokrewnej kwestii.

Superwizja powinna skupiać się na lepszym zrozumieniu diagnozy, procesu psychoterapeutycznego czy tego typu odruchów jak między innymi opór czy przeciw przeniesienie. Ważne jest też poddanie refleksji. Niezwykle istotna przez wzgląd na stopień skomplikowania różnorodnych zjawisk intrapsychicznych jest także obserwacja konkretnego przypadku.


Sam cykl ma charakter edukacyjny i ma dopomóc psychoterapeucie w poprawnym zrozumieniu procesu psychoterapeutycznego. W czasie przeprowadzania superwizji, taki zdobywający zawodowe doświadczenie psychoterapeuta nazywany jest jako superwizant. Zgłasza on taką kwestię do superwizora, czyli psychoterapeuty, który ma już o wiele większe doświadczenie. Jego rolą nie jest udzielanie rad ani nie jest jego obowiązkiem rozwiązanie danego problemu. Może natomiast pomóc w lepszy sposób zrozumieć konkretnego pacjenta, jeśli dla psychologa, który prowadzi taki przypadek jest to zbyt ciężkie.


Zwiększa się w takiej sytuacji samoświadomość w pracy zawodowej a także jakość świadczonych przez niego usług.

O sprawach dotyczących rozmaitych tematyk dowiedzieć się można z sieci. Wówczas wystarczy przeczytać tekst o przedstawianym zagadnieniu oraz przedstawić szczegóły.

Superwizant decydujący się na superwizję dba o jakość swych usług i chciałby się nadal rozwijać.

Tags: żel, terapeuta, rozwiązanie, jakość, problem